A'DAN Z'YE KONTAKT LENS


Görmeyi kaliteli kılan, optik, estetik ve tedavi amaçla kullanılabilen kontakt lensler, gözlüğün pratik bir alternatifi. Gözün önemli ve değerli dokuları ile sürekli temas halinde olan kontakt lensleri sizler için enine boyuna inceledik.

Vücudumuzun en kıymetli organı olan gözlerimiz, çeşitli sebeplerden doğan görme kusurlarında yardıma ihtiyaç duyabiliyor. Bu görme kusurları için üretilen çözümlerden biri olan kontakt lensler gözlük kullanmak istemeyen kişiler için en ideal çözüm…

Kontakt lensleri, gözünüzle uyum sağladığı takdirde göz kusurlarını giderici, ileri teknoloji ürünü bir protez olarak tanımlayabiliriz. Sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi kontakt lensleri de doktor önerisi ışığında kullanmanız büyük önem arz ediyor. Zira, kendini dış etkilerden koruyacak savunma sistemleri ile donatılmış vücudunuz, yanlış kullanım halinde lensi yabancı bir cisim olarak algılayıp alerjik reaksiyon gösterebilir. Hatta bu tür yanlış kullanımların yol açtığı ciddi vakalarda gözünüzdeki bazı direnç noktaları çözülerek, gözün tıbbi müdahale gerektirecek şekilde zarar görmesine neden olabilir.

Gözünüz için en uygun kontakt lensi nasıl belirleyeceksiniz?

Bu konuda birincil ve en önemli nokta doktor muayenesi ve denetimidir. Gözün tüm özellikleri hakkında aldıkları bilgiler ışığında gözünüzü muayene eden doktorunuzun size en doğru çözümü sunacağını unutmayın. Göz komplike ve hassas bir organ olduğundan, gözünüzle ilgili optik sorunlara eşlik edebilecek tüm problemlerin belirlenmesi son derece önemlidir. Bu yüzden de doktorunuzun gerçekleştireceği kapsamlı muayene, doğru lens seçiminde size oldukça yardımcı olur.

Kontakt lens muayenesinin başlıca adımları

İlk adım olarak doktorunuz tarafından uygulanacak tam bir göz analizi yapılır. Bu analiz neticesinde gözünüze en uygun kontakt lensin seçimi ve uygulaması gerçekleştirilir. Seçilen lensin göz üzerindeki duruşu ve hareketi gibi teknik kontrolleri yapıldıktan sonra doktorunuz tarafından verilecek takma, çıkarma ve temizleme ile ilgili bilgilerin ardından reçetelendirilmesi yapılır.

Her göz kendine has özelliklere sahip olduğundan göze uyum sağlaması gereken her kontakt lensin de farklı özellikleri olmak zorundadır. Bu özelliklerden ilki, kontakt lensin iç yüz eğimidir. Lensin iç yüz eğimi, gözün kornea tabakasının eğimi ile birebir uyumlu olmalıdır. Bunun yanında, üretildiği materyalin önemi de büyüktür. Kullanılan materyaller, lensin oksijen geçirgenliği, su tutuculuğu ve yüzey kirlenmesi gibi hususlarda önemli rol sahibidir. Göz, vücuttaki çoğu organ gibi nefes alır. Bu yüzden kullanılan materyalin oksijen geçirgenliğinin yeterli olması gerekir. Kullanılan materyal bu özellikleri taşımıyorsa, göz dokusunun zedelenmesi neticesinde enfeksiyon gibi riskli semptomlar görülebilir.

Reçetesiz lens kullanımının riskleri

Son derece ince detaylara dayalı bir konu olan lensler asla reçetesiz olarak tercih edilmemelidir. Toplumumuzda sıkça rastlanan bu uygulama, ciddi riskleri beraberinde getirerek göz sağlığını tehdit eder. Özellikle gençler renkli kontakt lenslere reçetesiz olarak kolayca ulaşabiliyorlar, küpe veya toka gibi aksesuar amaçlı olarak kullanabiliyorlar. Dış etmenlere karşı neredeyse vücudun en hassas organı olan göz için azami derecede dikkat gösterilmesi gereken bu konuda ebeveynlerin doğru yönlendirmeleri oldukça önemli. Reçetesiz kullanılan lensler satın alındığında hiçbir kullanım önerisi olmaksızın elinize ulaşıyor ve bu da lenslerle havuza veya denize girmek, duş almak, hatta bir başkasıyla lens değişimi yapmak gibi bazı önemli yanlışları beraberinde getiriyor. Ayda bir değiştirilmesi gereken lenslerin, 6 ay ya da 1 sene boyunca kullanılabileceği gibi yanlış bir bilgi de bunlar arasında.

Kontakt lens kullanımında eğitim önemli

Kontakt lens kullanımı görme kalitesini yükseltip konfor sağladığı kadar, yanlış kullanım halinde göz sağlığınızı da tehdit edebilir.

Kontakt lens kullanacaksanız, takma-çıkarma ve temizlik gibi temel uygulamaları tam olarak bilmeniz gerekir. Muayene ve ilk uygulamadan sonra lens kullanımının tüm sorumluluğu artık size ait oluyor. Dolayısıyla göz sağlığınızı bilinçsizce olumsuz yönde etkilememek için titiz bir eğitim almanız şart.

Bu konudaki en önemli nokta lenslerin bakım ve temizliğidir. Lenslere dokunmadan önce ellerinizi dikkatlice yıkadığınızdan emin olun. Lens kaplarını her gün sabunlu suyla yıkayıp açık havada kurutun. Ayrıca lenslerinizi ayda bir değiştirmeyi unutmayın. Bu, yıpranmaya bağlı oluşabilecek çatlaklara yerleşme riski bulunan mikroplara karşı etkili bir çözümdür.

6 ayda bir doktorunuza başvurun

Kontakt lens kullanımında doktor denetimi oldukça önemli bir yere sahiptir. Kontakt lensler gözlüklerin aksine gözle dinamik bir ilişki içerisindedir. Bu durum, kontakt lenslerin, göz yüzeyine ulaşan oksijen miktarında azalmaya, hatta mekanik etkilere bağlı uzun dönemde göz sinirlerinin iletim özelliklerini etkileyerek duyarsızlığa yol açabilir. İletim sinirlerinde ortaya çıkan sorunlar gözünüzdeki problemleri geç fark etmenize, buna bağlı olarak teşhisin gecikmesine ve tedavi sürecinin olumsuz etkilenmesine de neden olabilir. Bu sebeple en az 6 ayda bir doktorunuza görünerek fark edemediğiniz, potansiyel risk taşıyan faktörleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca kullanım hatalarınız varsa bunları fark etmeniz açısından da periyodik doktor muayeneleri oldukça önemlidir.

Gözünüzü riske atmayın, kontakt lenslerinizi ayda bir değiştirin

Lenslerinizi mutlaka önerilen süre içerisinde değiştirin. Kontakt lensler gözyaşı ve göz dokularıyla olduğu kadar toz ve ısı değişimi gibi dış faktörler ile de sürekli temas halindedirler. Zaman içerisinde gözyaşına ait protein ve musin gibi maddelerin yanı sıra bulunduğunuz ortamdaki tozların birikmesiyle lens yüzeyi bir tabakayla kaplanır. Değişen su oranı neticesinde oksijen geçirgenliği değişen lensler, hem sağlık açısından hem de görsel olarak verimliliğini kaybedebilir. Bu sorun, lenslerin ayda bir değişimi ile çözülebilir. Bu konuda ihmalden ya da masrafı azaltma çabasından uzak durun ve lenslerinizi mutlaka ayda bir değiştirin. Böylelikle göz sağlığınızı riske atabilecek alerji ya da enfeksiyon gibi sorunları engellemiş olursunuz.

“Lensler ile uyku” yanlışı hakkında

Doktorunuz, muayene sonucunda size lens kullanımını uygun gördüğünde lenslerle uyunmaması konusunda mutlaka sizi bilgilendirecektir. Bu bilgilendirmenin dışına çıkmamanız göz sağlığınız açısından oldukça büyük bir önem arz eder. Uyku esnasında gözleriniz kapalı olduğundan, açık olduğu gündüz vaktindeki gibi kolaylıkla oksijen temin edemez ve oksijen basıncı düşer. Normal şartlarda göz dokuları bazal metabolizma evresindeki oksijen seviyesiyle yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilirler. Lenslerle uyuduğunuzdaysa bu lensler korneanız ile havadaki oksijen arasında bir duvar oluştururlar ve üretildikleri materyalin gaz geçirgenliğiyle paralel olarak göz dokularınıza yeterince oksijenin ulaşmasını engelleyebilirler. Gözleriniz kapalıyken bu, çok daha büyük problemlere yol açabilecek bir durumdur. Bu probleme bir çözüm niteliğinde üretilen, oksijen geçirgenliği arttırılmış son teknoloji ürünü, uyurken de takılabilen lensler hava geçirgenliği problemini büyük ölçüde çözse de kontakt lenslerin oluşturduğu mekanik travmanın olumsuz etkilerini çözebilmiş değil.

Kontakt lens üreten firmaların kullandığı materyallerin farklılığına paralel olarak her lensin kendine has bir su tutma kapasitesi bulunur. Oksijen geçirgenliği faktörünün belirleyici öğesi olan lensin su içeriği, aynı zamanda materyalin yumuşaklığını da belirler. Her ne kadar bu güzel bir özellik olarak görünse de, zaman zaman eller veya su ile bulaşabilecek mikropların lensin üzerine kolayca yerleşmesine de zemin oluşturabilir.

Lensler ile havuz, sauna ya da duşa girmenin sakıncası nedir?

Çeşme ve havuz suları birçok koşula dayanıklı amip türü mikropları ihtiva ederler. Bu mikroplar, lensleriniz ile temas ettiği durumlarda (havuza, duşa ya da saunaya girdiğinizde) gözünüzde kendilerine uygun ortam bularak yerleşebilir ve tedaviye direnç gösteren türden bir enfeksiyona sebep olabilir. Bu durum, tedavi sürecinizi olumsuz yönde etkiler. Kısacası lenslerle havuza, duşa ya da saunaya girerseniz sorun yaşayabilirsiniz.

Kaynak:

http://www.florence.com.tr/saglik-rehberi/kontakt-lensler.html