FATİH ÖZBAŞ:


“Dövme sanatçılarının şansı, insanların hikâyelerini ölümsüzleştirmek…”

Dövme ile ilgili serüveniniz nasıl başladı? Ve sonrasında elde ettiğiniz başarılar neler?

2003 yazında Ayvalık'ta geçici dövme yaparak başladım. Ama sonra insanlara geçici değil de kalıcı iz bırakmanın daha cazip olduğunu hissettim. O yaz sonunda İzmit'e geldiğimde dövme stüdyomu açmaya karar verdim. Türkiye ve Avrupa’da yarışma ve festivallere katıldım. Farklı yarışmalardan 1.lik, 2.lik ve 3.lüklerim oldu.

Tanıdığımız hangi isimlere dövme yaptınız?

Mesleğe başladığım ilk yıllarda Ayvalık’ta Hülya Avşar'a dövme yapmıştım.

Dövme nasıl bir sanat?

Bana göre dövme insanın kendini ifade ediş şekillerinden sadece birisi. Kimi müzik, kimi resim yaparak, kimi de kitap yazarak kendini ifade ediyor. Dövme de bunun gibi. İnsanlar anılarını, sevgilerini, tepkilerini, hatta nefret duygusunu yansıtan figürleri yaptırmayı tercih ediyor. Dövme sanatçılarının şansı da insanların bu hikâyelerini ölümsüzleştirmek.

Dövme sanatçısı olmak için resim yeteneği gerekir mi?

Evet resim yeteneği gerekir fakat dövme ile resim aslında birbirinden çok farklı şeyler. Mesela çok çok iyi bir ressam çok iyi dövmeci olur demek yanlış çünkü dövmede geri dönüş olmadığı için hata yapma lüksümüz yok. Yapılan her dövme modeli türüne göre farklı ekipman ve teknik bilgi gerektiriyor.

Sizce insanlar dövmeyi hangi sebepten ötürü tercih ediyor?

Benim tercihim her dövmenin kişiye özel olması ve bir hikâyesi olması yönünde ama tabii herkesin kişisel bir nedeni var.

Bugüne kadar birçok dövme yaptınız. Hikâyesinin etkisinde kaldığınız en özel dövme hangisiydi?

Ailesini trafik kazasında kaybeden yakın bir arkadaşımın sol göğsüne anne ve babasının portrelerini çizmiştim. Onları sonsuza dek kalbinde yaşatacağını söylüyordu. Sanırım elini ne zaman sol göğsüne koysa onları hissediyordur. Birçok portre yaptım ama ailesini de tanıyor olmam beni etkilemişti.

Benzer hikâyelere çokça şahit oluyorum. Sevdiklerini kaybeden insanların hislerine ortak olup bu manevi isteklerini yerine getirdiğimde huzurlu hissediyorum.

Dövme insanlara psikolojik açıdan da hizmet edebiliyor bazen. Yara, yanık, ameliyat izi ya da doğum lekesini gizlemek isteyenler için çare olabiliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Normalde düzgün bir görünüm almasını sağlayabilmek için ciddi operasyonlar gereken yara, yanık ve benzer cilt bozukluklarında doğru tercihlerle çok güzel sonuçlar elde ediyoruz. Kişinin özgüvenini tekrar kazanması için daha kolay ve zararsız bir çözüm bence.

Dövme yapanların genellikle kendine özgü bir tarzı var. Sizin tarzınız nasıl ortaya çıktı?

Herkesin dövme makinesini kullanış biçimi ve kendine özgü bir sıralaması var. Bu da tarzını oluşturuyor.

Yapmaktan zevk aldığınız dövme tarzı ve müşterilerinizin en çok tercih ettiği tarzlar neler?

Portre yapmak zorlu bir süreç. İnsanlara onların parçası olan çocuklarının, eşlerinin birebir yüzünü yapıp “evet oldu” demelerini sağlamak gerçekten kolay değil ama bir o kadar da keyifli. Yine de her tarzda dövmeyi elimden geldiğince yaparım. Gelen müşterilerimiz birbirinden farklı taleplerde bulunuyorlar. Şu ara yoğunlukla geometrik, çizgisel ve dönemsel resimler talep ediliyor diyebilirim.

Dövme yaparken en çok kullandığınız renkler neler?

Siyah ve grinin tonlarını diğer renklere göre daha fazla kullanıyoruz. Çünkü talepler o yönde. Özellikle portrelerde genellikle koyu tonlar hâkim oluyor. Kişinin isteği üzerine fotoğrafın bire bir renklerini de uyguladığımız oluyor.

Bence renkli dövme tamamen kişisel tercih ile alakalı. Birçok renkli tasarımı, kişi fazla renkten hoşlanmadığı için tek renk olarak uygulayabiliyoruz. Tasarımla bütünleşen her rengi dövmede kullanmak mümkün. Son zamanlarda renkli dövmelerde natürel tonlar tercih ediliyor. Tenle uyumu doğal bir etki yarattığı için daha gerçek görünüyor.

Sizce renkli dövme mi yoksa siyah mı?

Ben renkli dövme yapmayı daha çok seviyorum ama siyah-beyaz dövmenin vücutta görünüşü daha doğal.

Dövme yaptırmanın belli bir yaşı var mı?

Vücut ve düşünce yapısı henüz oturmadığı için 18 yaşından önce dövme yapılmasını uygun bulmuyorum.

Dövmenin sağlıksız ortamlarda yapılması ne gibi sorunlar doğurur?

Dövme sırasında kullanılan malzemelerin sterilizasyonu yapılmadığında ya da bulunduğunuz ortam yeterince temiz değilse enfeksiyon riski oluşur. Bu sebeple dövmeyi yapacak kişinin daha önce yaptığı işlere ve malzemelerin yeterince steril olup olmadığına dikkat etmek gerek. Ayrıca dövme yapıldıktan sonra bakımı da doğru bir şekilde yapılmalı.

Son zamanda yaygınlaşan ultraviyole veya fosforlu dövmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kanserojen oldukları için kullanmıyorum ve tavsiye etmiyorum.