OTOMOBİLİNİZİN RENGİ KİŞİLİĞİNİZİ YANSITIYOR


Otomobil seçiminde rengin önemi tartışılmaz. Hatta yaklaşık yüzde 40'ımız istediğimiz rengi bulamadığımızda tercih ettiğimiz markayı değiştirecek kadar radikal kararlar alabiliyoruz. Otomobil firmaları da renklerin psikolojik etkilerinden sıkça faydalanarak buna uygun pazarlama yöntemleri geliştiriyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmada, otomobil renkleri ve kişilerin karakterleri arasındaki ilişki konu alınmış. Sonuçlar gayet inandırıcı. Bakalım siz de öyle düşünecek misiniz?

Beyaz: Soğukkanlı ve Titiz

Sadelik, beyaz renk severler için çok önemli. Sembolik olarak ise soğukkanlılığı ve istikrarı temsil ediyor. Beyaz rengi seven kadınlar için bir parantez açmak gerekirse, araçlarını temiz tutmaya gayret ediyorlar. Bu renk, temizliği seven ve uzlaşmacı kişilerin sıkça seçtiği otomobiller arasında.

Siyah: Güçlü ve Sade

Otomobilde tercihini siyahtan yana kullananlar, kolaylıkla manipüle olmayan ve gösterişten uzak duran kişiler. Sembolik olarak siyah matemi ve gizemi temsil etse de bu rengi seven kişiler, siyahın gücü temsil ettiğini düşünüyor.

Gümüş: Sakin ve Tarafsız

Gümüş yani gri tonlarda otomobil kullananlar genelde sakin, durağan ve serinkanlı kişiler. Otomobilin hatlarını en güzel yansıtan renkler arasında yer alan gümüş, güç ve denge sembolü olarak kabul ediliyor. Genel olarak bu renk, konfor düşkünü, tarafsız kalmaya özen gösteren ve kendisine saygı duyulmasını isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Lacivert: Ağırbaşlı ve Ciddi

Lacivert otoriteyi temsil ettiğinden bu renk otomobiller çoğunlukla orta yaşın üzerindeki ağırbaşlı ve mevki sahibi insanlar tarafından tercih ediliyor. Genellikle konuşkan, idealist ve açık sözlü olanlar da bu renge yöneliyor. Lacivert otomobil kullananların trafikte kurallara sıkı bağlılık gösterdiği ve ciddiyet sahibi olduğu da kaydedilen sonuçlar arasında.  

Kırmızı: Dinamik ve Dışa Dönük

Kırmızı renk araç sahipleri genellikle hayata daha pozitif bakıyor. Doğayı ve dışarıda olmayı çok seviyorlar. Kendileri başta olmak üzere yaptıkları işlere de büyük tutkuyla bağlılar. Kırmızı hareketliliği, dinamizmi ve kararlılığı temsil ettiğinden olsa gerek, bu renk otomobil kullanan kişiler çoğunlukla genç yaş grubu olduğu gibi hız yapmayı da seven yapıda oluyorlar.