MODADA RENKLERİN UYUMU


Giyim ve aksesuarda kendi stilinizi yaratmak için renklerin uyumundan doğan güçten yararlanmak mümkün. Yazın cıvıl cıvıl renkler içimizi açıyor. Kışın tercihlerimiz genelde koyu tonlar oluyor. Bahar aylarında ise pastel tonlara ağırlık veriyoruz. Bu yüzden, renklerin enerjileri ve yansıttığı duygular hakkında bilgi sahibi olmak, özellikle kombin yaparken yol gösterici detaylar. İşte o detaylardan birkaçını sizler için derledik…

Kıyafetlerde renk uyumu nasıl sağlanır?

Sezonun trend renklerini bir kenara bırakalım. Günlük hayatınızda kıyafet seçerken renk uyumuna dikkat eder misiniz? Yoksa özgün bir tarz yakalamak için pek çok rengi birlikte kullanmayı mı tercih edersiniz?

Kıyafet ve aksesuarlarla kombin yaratırken renk uyumu konusunda takıntılarınız varsa bütün kararsızlıklarınızı ortadan kaldırmanın zamanı geldi. Gardırobunuzu açtığınızda karşınıza çıkan renklerin birbiriyle uyumu üzerine şunları söyleyebiliriz:

Renk uyumu yakalamaya çalışırken abartı ve rüküşlükten kaçmak için renkleri ve tonlarını dengeli ve mümkün olduğunca az kullanmalısınız. Bunun için bir parça, desen veya rengin öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, en fazla üç renk kullanarak karmaşayı önlemek. Açık tonları sadece alt ya da üst kısımda kullanarak daha şık kombinler oluşturmak da mümkün.

Renkleri uyumlu kullanmanın temel yollarından biri de kontrast yaratmak. Hatta işin en zor kısmı diyebiliriz. Çünkü zıt renkler uygun tonlarda kombinlenmezse gözü yorar. Farklı renk gruplarındaki iki zıt rengi seçerek yaratılan kombinler oldukça dikkat çekici olabilir. Örneğin bordo ile mavi kombinlenirse oldukça estetik ve etkileyici bir renk uyumu yakalanabilir. Aynı şekilde sarı ve yeşil kombini de kontrast renklerin uyumuna iyi bir örnek.

Tek renk kullanmak ise uzmanlık gerektirir. Özellikle iddialı renklerin yakın tonlarıyla oluşturulan “ton sür ton” yani aynı rengin farklı tonlarını kullanmak sofistike görünüm sağlayacaktır. Elbette doğru renk tonları önemli. Burada amaç birbirine yakın renklerle uyumu yakalamak.

Kutu:

Renk grupları: Birincil renkler (mavi, kırmızı, sarı); birincil renklerin karışımlarından doğan ikincil renkler (yeşil, turuncu, mor); ve üçüncül renkler (bordo, turkuaz, çivit ve dore gibi).

Ve birkaç detay daha…

- Üçten fazla renk kullanmak istediğinizde renkleri diğer tonlarıyla dengelemeye çalışın.

- Bir rengi hafifletmek için o rengin pastel tonlarına yönelebilirsiniz.

- Pastel renkler birbirleriyle kombinlendiğinde hoş ve taze bir görüntü yaratır.

- Siyah, beyaz, gri ve krem renkleri istediğiniz her renk ve tonla kullanabilirsiniz.

- Canlı bir kombin için kırmızı, mor, sarı gibi parlak renklere öncelik verebilirsiniz.

- Kıyafetlerinizde sadece bir parçayı desenli, diğerlerini de ona uygun renk tonlarında uygulayın. Farklı iki deseni kullanmak her zaman risktir ve karmaşık bir görüntü oluşturur.

- Pembe ile turuncunun birlikte kullanılması, son yıllarda oldukça popüler. Bu renkler renk uyumu tablosu içinde yan yana bulunmasa da kullanıp kullanmamak size kalmış.

- Toprak tonları her tip ten rengine uyum sağladığı için en çok tercih edilen renkler arasında. Bej ve bronz yaz ayları için ideal seçim. Kışın ise, hâkî yeşil ve koyu kahve gibi toprak tonları tercih edebilirsiniz.

(image 4): Tarzına önem veren ve stil sahibi erkekler hem profesyonel hem de sosyal hayatta bir adım öne çıkıyor.

Erkek stilinde renk kullanımı nasıl olmalı?

- Mavi ve kahverengi, tüm tonlarıyla bir arada kullanılabilecek en ideal renklerdir. Taba ve bebe mavisi, hâkî ve gök mavisi, bej ve lacivert gibi renklerle her kombinasyonu deneyebilirsiniz.

- Kırmızı ve yeşilin şıklık potansiyelini göz ardı etmemek lazım. Her ne kadar diğer renklere kıyasla daha cesur olsalar da, doğru tonlarını bir arada kullandığınız zaman tarzınıza etkileyici bir görünüm kazandırır.

- Beyaz bir gömlek, her renk kıyafet ile birlikte kullanılabilir.

- Klasik bir tarzınız varsa, çorabın rengini takım elbiseniz ya da ayakkabınızın rengiyle aynı seçmek en doğru tercih olacaktır.

- Kombin parçalarındaki renklerin karışmaması için parçaların desen boyutlarını dengelemek çok önemli. Örneğin, küçük desenli bir kravat taktıysanız gömleğinizin daha büyük desenlerinin olması gerekir. Küçük ve büyük desenler birlikte daha şık bir görünüm yaratır.

- Beyaz ya da krem gibi açık renk takım elbise giymeyi düşünüyorsanız, gömleğinizi koyu renk tercih etmenizde fayda var. Açık-koyu renk seçiminin oluşturacağı kontrast hoş bir uyum yakalamanızı sağlayacaktır.