ŞEHİRLERİN RENKLERLE BULUŞMASI


Yazan: Bahadır Meydan

Yaşadığımız şehrin sokaklarında gezerken renklerini fark etmek zor olabilir. Neyse ki renklerin doygunluk ayarlarını yükselten çok megapikselli cihazlarla çektiğimiz fotoğraf ve videolar, şehirlerin renkli ruhunu ölümsüzleştiriyor. Biz de renkli yüzünü bizlerden esirgemeyen birkaç şehre sayfalarımızda yer vermek istedik…

Her rengin bir anlamı ve insan beynine fısıldadığı farklı mesajları var. Kırmızı heyecanı, hareketliliği, mutluluğu çağrıştırırken, yeşil güveni, huzuru, dinginliği simgeliyor. Mavinin sakinleştirici, sarının hüzün verici, turuncunun neşelendirici etkisi var.

Ancak şu bir gerçek ki; renkli ortamlar genel olarak insanın ruh halini iyi yönde etkiliyor ve hayatın stresini azaltıyor. Bunu fark eden insanlar masaüstü arka planınıza layık, kartpostal tadında şehirler inşa etmiş. Birçoğumuz hâlâ koyu renklerin hâkim olduğu şehirlerde yaşasak da, şehirlerini ve hayatlarını renklendiren insanları görmek ilham verici…

Hal böyle olunca, zihnimizdeki gri şehir algısını güzelce temizleyip rengârenk boyamak iyi olur diye düşündük. Bu renkli şehirlere göz atıp seyahat planlarınıza eklemeye ne dersiniz?

Procida / İtalya

Renkli şehirlerden bahsedeceksek, İtalya’nın Napoli şehrine bağlı küçük bir ada olan Procida listenin başında olmayı hak ediyor. Adanın rengârenk görüntüsü; Akdeniz insanının sıcakkanlılığı, pozitifliği ve enerjisinin bir tezahürü sanki. Ada, geçmişte ressamların, günümüzde ise fotoğrafçıların uğrak yeri olmuş. Mimarideki renklerin ahengine masmavi denizinin de eşlik etmesi, anılarınıza ekleyeceğiniz müthiş fotoğraf kareleri yakalayabilmenizi sağlıyor.

Wroclaw / Polonya

Mimarisiyle olduğu kadar, kültürüyle de dikkat çeken Wroclaw, 2016 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş. Listemize renkli evleriyle konu olan şehrin bir diğer simgesi ise cüceleri. Her köşe başında görebileceğiniz cüce heykelleri, turistlerin fazlasıyla ilgisini çekiyor. Ayrıca şehrin tanıtımına da hatırı sayılır bir katkı yapıyor. Wroclaw; tarihi evleri, köprüleri, dar sokakları, gölleri ve birçok farklı güzelliğiyle, gezi listenize eklemeniz gereken yerlerden...

Balat / İstanbul / Türkiye

Cennet Mahallesi dizisinden de hatırlayacağınız Balat, birçok farklı kültüre sahip insanın birlikte yaşadığı bir yer. Önceleri varoş olarak bildiğimiz bu semt artık yatırımcıların gözdesi. Balat’a yolunuz düşerse restorasyonu devam eden bir sürü evle karşılaşacaksınız. Yani, renkli olan evleri daha da renklenecek. Fatih ilçesinin, Haliç kıyısındaki bu fantastik semt, kesinlikle görülmeye değer.

Jodhpur / Hindistan

Mavi rengin her tonunu yakalayabileceğiniz Jodhpur, Hindistan’ın müthiş güzellikteki şehirlerinden… Geçmişte soylular kendilerini halktan ayırmak için evlerini mavi renge boyarmış; sonrasında bu gelenek şehirde yayılarak devam etmiş. Ayrıca sinek kovması ve serin tutmasından dolayı da evlerin mavi renkte olduğu söyleniyor. Sebebi ne olursa olsun, mavinin asaleti şehre gizemli ve çekici bir hava katıyor.

Cinque Terre / İtalya

Cinque Terre; İtalyan Rivierası’nda, Cenova yakınlarında, 5 köyü içine alan bir doğa harikası… Unesco Dünya Mirası listesine girmeyi başaran bu bölge adını İtalyanca’da “5 toprak” anlamına gelen; Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore isimli köylerden alıyor. Pastel renklerin hâkim olduğu köyde, kayaların üzerinde yükselen evler, bir ressamın tuvalinden çıkmış gibi sanatsal.

Buenos Aires / Arjantin

Türkçe “güzel havalar” anlamına gelen Buenos Aires, Arjantin’in ve Güney Amerika’nın en büyük şehirlerinden biri. Şehirdeki renklerin hikâyesi, çoğunluğunu İtalyan ve İspanyol vatandaşlarının oluşturduğu kültürden geliyor. Buenos Aires; güzel havalarda güzel renkler görmek isteyenler için mükemmel bir tercih…

Longyearbyen / Norveç

Longyearbyen deyim yerindeyse “dünyanın tepesi” çünkü dünyanın en kuzeyindeki yerleşim bölgesi. Aynı zamanda Kuzey Buz Denizi’ndeki adalar topluluğunun en popüler şehri. Şehirde 2015 verilerine göre sadece 2144 kişi yaşıyor. Ancak bir yılda misafir ettiği turist sayısı nüfusunu fazlasıyla aşıyor. Bunda kuzey ışıklarının bölgeyi rengârenk boyamasıyla da ilgisi büyük olsa gerek. İklimlerin değişmesiyle zorlu hava şartlarının da nispeten değiştiğini söyleyebiliriz. Eskiden buzla kaplı olan birçok bölge, şimdilerde denizden gezilebiliyor. Listenin sonuna koyduğumuz Longyearbyen, dünyanın sonundaki renklerle buluşmak isteyenler için müthiş bir seçenek.