EĞLENEREK ÖGRETİYOR, YARATICILIĞI GELİŞTİRİLİYOR, GÖRME ENGELLİ ÇOCUKLARA IŞIK OLUYOR BRAILLE LEGOLARI


 Görme engelli bir çocuğun toplumsal entegrasyonunu sağlamak ebeveynleri için çok zordur. Bu çocukların da oynayarak öğrenmeye ihtiyacı var. Tam da bu yüzden Braille Legoları, görme engelli çocukların eğlenirken öğrenmesine katkı sağlayan muhteşem bir girişim...

Gözler; dünyayı tanımada en önemli duyu organlarımızdan. Her anımızı beynimize kazımamıza yardım eden gözlerimiz olmadan nasıl bir hayatımız olurdu, düşündünüz mü hiç? Şimdi gözlerinizi kapatın; duyduğunuz seslerle bulunduğunuz ortamı beyninizde canlandırın. Görme yetisi olmayan insanlar, işte bu şekilde yoğun olarak hayal güçlerini kullanıyorlar.

Peki ya okumak ve yazmak? Bu durum elbette çözümsüz değil. Uzun yıllardır görme engelliler Braille denen bir alfabe yardımıyla okuyup yazıyor.

Henüz okuma-yazma bilmediğimiz yaşlarımızı düşünün... Harfleri tanımaya, yazmaya ve okumaya çalışıyorduk. Bu evrede gözlerimiz, bize oldukça yardımcıydı; daha kolay öğrendik her şeyi.

Şimdi de görme engelli bir çocuk düşünün; Braille Alfabesi’ni öğrenmekte ne derece zorlanabileceğini…

İşte tam da bu sebeple, merkezi Brezilya’da bulunan ve görme engelliler için kurulan Dorina Norwill Vakfı bir girişim hayata geçirdi: Braille Legoları.

Bu Lego paketinin içinde, Braille alfabesinin tamamını temsil eden 26 farklı parça bulunuyor. Böylece, görme engelli çocuklar rahatlıkla çıkarıp takabildiği legolarla oynarken hem okuma-yazma öğreniyor hem de yaratıcılıklarını geliştiriyor. Legoları yan yana getirerek kelime ve cümleler oluşturuyorlar; böylece oyunun ve öğrenmenin eğlenceli yanı ortaya çıkıyor.

Görme engelli çocukların da eğlenerek öğrenmeye, sosyalleşmeye ve topluma adapte olmaya ihtiyaç duyduğunu düşünürsek, bunun ne kadar mühim bir proje olduğu ortada. Çünkü Braille Legolarının öğrenme sürecini oyun haline getirmesinin yanı sıra görme engelli çocuklar arasındaki etkileşimi arttırması önemli bir değer yaratıyor.

Görme engelli çocuklar için ışık olabilirsiniz

Şu an az sayıda öğrenci için yeterli Braille Legoları üretebilen Dorina Norwill Vakfı, bizlerden #BrailleBricksForAll hashtag’iyle paylaşım yaparak, oyuncak endüstrisini bu legoların global üretimi için iknaya yardımcı olmamızı istiyor. Çünkü Braille oyun tuğlalarının Lego firmasıyla bir ilgisi yok.

Siz de bu hashtagi içeren paylaşım yaparak, Braille Legolarının dünya çapında yaygınlaşmasını sağlayabilir, görme engelli çocuklar için ışık olabilirsiniz… 

QR kod: Görme engelli çocuklara oynarken okumayı öğreten Braille Legoları hakkında bilgi için www.youtube.com/watch?v=qV79fzEVr_s