DEKORASYONDA RENK UYUMU NASIL YAKALANIR?


Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Yakalanır?

Eviniz ya da işyerinizde kullandığınız renkler hem ruh halinizi hem de hayata bakış açınızı yansıtır. Dekorasyonda aynı renkten ziyade farklı renklerin uyum içinde kullanılması ise ortama zenginlik katar. Mobilyaların olduğu kadar dekoratif eşyaların renkleri de dengeli ve iyi bir dekorasyon için önemlidir.

Evinizi ya da işyerinizi dekore etmek istediğinizde doğru renk kombinasyonu için uzman olmanız gerekmiyor. Birkaç küçük bilgi, çevrenizdeki güzel dekorasyon örneklerinin yanı sıra konuyla ilgili yayınlanan yazılardan fikir edinebilirsiniz. Bizim de size birkaç önerimiz var…

Renk seçimine geçmeden önce önereceğimiz ilk şey ortamı iyi analiz etmeniz. Mekânın büyüklüğü, kullanım alanı ihtiyacı, ışık dengesi ve tabii bütçeniz dekorasyon sürecinizi doğrudan etkileyecektir. Bunun yanı sıra klasik, minimalist, modern, country, vintage, avangard ya da eklektik gibi sizi yansıtan bir tarz belirlemeniz, daha yerinde seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Dekorasyonun formülü var mı?

Dekorasyonda size yardımcı olabilecek bazı formüller var. Örneğin bir odanızda renk dengesini kurgularken 60-30-10 formülünü deneyebilirsiniz.

Bu formül nasıl işliyor derseniz; ikisi birbirine yakın, biri zıt renk olmak üzere üç renk seçiliyor ve yakın renklerden açık olanı odanın duvarlarına yani %60’lık kısma uygulanıyor. Koyu olan ikinci renk %30’luk kısımda yani büyük mobilya parçalarında; zıt renk ise %10 oranında vurgu rengi olarak aksesuarlarda kullanılıyor.

Renk dengesi için başka ipuçları da yok değil. Mobilyalarınız açık renk ise pastel tonlarda yastıklar ve yine aynı tonlarda perdeler kullanabilirsiniz. Ayrıca halılarınızı koyu renklerde seçerek açık renkli mobilyalarınızı hareketlendirebilirsiniz. Böylelikle renk dengesini açık ve koyu renklerin birleşimi ile yakalarsınız.

Daha detaya girelim isterseniz: Yeşil-kırmızı, mavi-turuncu, mor-sarı gibi zıt renkler, açık renk fon üzerinde birlikte kullanıldığında gözü yormayan, dengeli bir kombinasyon yaratır. Sarı-yeşil, mavi-mor, kırmızı-turuncu gibi benzer renklerin bir arada kullanımı ise armoni oluşturarak dinlendirici, sakin bir ortam yaratır.

Özellikle renk üçlüleri halinde kullanılması tavsiye edilen armonik renkleri “iki koyu-bir açık” veya “iki açık-bir koyu” şeklinde uygulayabilirsiniz. Üçünü açık tonlarda kullanırsanız yumuşak bir dekor yaratırken, üçünü koyu tonda kullanırsanız göz yorucu bir ortam oluşturabilirsiniz ki pek tavsiye edeceğimiz bir seçenek değil. 

Peki ya aksesuarlar?

Aksesuarların konsepti tamamlamak için kullanılan objeler olduğu unutulmamalı. Örneğin; perdenin renk ve desenine uygun olarak, karşı duvarda aynı renk ve tonlarda bir tablo mekânı zenginleştirebilir. Biblolardan hoşlanmayanlar küçük saksı çiçekleri ya da canlı gibi görünen renkli yapma çiçekler kullanarak konseptlerine ayrı bir hava katabilir.

Özetle; mevsim renkleri, bir dağ manzarası ya da bir kuşun tüyleri bile renk uyumu ile ilgili size fikir verebilir. Doğa renkler konusunda sonsuz seçenek sunuyor. Elbette renk şemaları sadece doğada değil her yerde karşımıza çıkıyor. Bol bol fotoğraf, sanat eseri ya da tasarımcı ürünlerini incelemekte fayda var. Hangi renkler yan yana kullanılmış bir göz atın. Bir süre sonra göreceksiniz ki, fazla düşünmeden yaşam alanınızın dekorasyonunda uyum içinde kullanmak istediğiniz renkler gözünüzde canlanmaya başlayacak.

Tek başınıza dekorasyonunuzu yapmakta zorlanıyorsanız bu konuda uzman kişilerden destek alarak birbiriyle uyumlu renklerin kullanıldığı hayallerinizdeki konsepte sahip olabilirsiniz.