GECE GÖRÜŞLÜ KONTAKT LENSLER


“Şu avcıların ve askerlerin kullandığı gece-görüş cihazları belki biraz daha küçülebilir. Mesela bir kontakt lens kadar olabilir.”

Bu sözler oda sıcaklığında çalışabilen ilk tam spektrumlu kızılötesi ışık dedektörünü icat eden Michigan Üniversitesi araştırma görevlilerine ait. Anlaşılan o ki bu çılgın ekip gece görüş özelliği olan bir kontakt lens yapmakta oldukça kararlılar. Karbonun hafif ve çok güçlü bir formu olarak bilinen Grafin maddesini çift katman halinde kullanarak oluşturdukları ışık sensörleri, kızılötesi ışın spektrumunun tamamını tespit edebiliyor. Sadece asker ya da avcılar için değil, tedavi sırasında bir doktorun da bu lensleri kullanarak sıfır riskle doğru noktayı tespit etmesi mümkün.

http://www.moreinspiration.com/article/5964/night-vision-contact-lenses

ŞİPŞAK FOTOĞRAF DEVRİ ŞİMDİ CEP TELEFONLARINDA

Yalnızca cep telefonunuzu yerleştirin ve saniyeler içinde fotoğrafınızın baskısına kavuşun.

Günümüzde cep telefonu kameralarının analog ve digital fotoğraf makinelerinin kalitesini yakaladığı hatta geçtiği ortada. Fakat uzun süredir hasretle aradığımız Polaroid’in devrim niteliğindeki şipşak fotoğraf makinelerinin tadını hiç birinden alamıyorduk. Neyse ki dahiyane bir Fransız fikri olan Prynt imdadımıza yetişti. Tüm Android cihazlara ve iPhone’lara uyumlu bu harika alet her ne kadar telefon kılıflarının formunda tasarlanmış olsa da içerdiği teknoloji bakımından türünün ilk örneği olduğu için biraz büyük. Dolayısıyla bir telefon kabından çok bir mini dock’u andırıyor. Boyutuna aldanmayın, zira konsept hali yalnızca bir fotoğraf kâğıdı saklayabiliyor. Bir fotoğrafı 50 saniyede hazır edebiliyorsa da 2015’in ilk çeyreğinde Kickstarter’da başlayacak projesiyle 30 adet fotoğraf kâğıdını saklama kapasitesine sahip olacak ve bir fotoğrafı 30 saniyede basabilecek.

ÇİFT EKRAN TEKNOLOJİLİ AKILLI TELEFON YOTAPHONE İLE TANIŞIN

AMOLED ve e-ink display’in birlikteliğinden doğan bu çözüm yalnızca saate bakmak için harcadığınız şarjı size geri kazandırıyor.

Rus Yota Devices firmasının sahibi Vlad Martynov, “Standart bir kullanıcı akıllı telefonunun ekranını günde en az 150 kez kullanıyor. Ne için mi?” diyor ve ekliyor “Çünkü ihtiyaç duydukları bildirimler ve diğer tüm bilgilendirici öğeler telefonlarının siyah ekranının içinde gizli.”

Bu pil ömrü düşmanı alışkanlığa son veren çözüm Yota Devices’ın geliştirdiği çift ekran teknolojili akıllı telefon ile geliyor. Ön ekranda AMOLED teknolojisinden faydalanan firma, telefonun arka kısmındaysa e-Reader’lardan aşina olduğumuz e-ink display teknolojisini kullanmış. Telefonunuzun ekranını kullanmadan saate, tarihe, hava durumuna ve bildirimlerinize bakma imkânı sunan bu teknoloji, pil ömrü sorununa kesin bir çözüm getirmese de epey tasarruflu ve kullanışlı görünüyor.

CEBİNİZDE YAZICILARA YER AÇIN

Mobil ofis çalışmalarında devrim niteliğindeki bu minik yazıcı, kâğıdınızın üstünde gezinerek dokümanlarınızı kısa sürede hazır hale getiriyor.

Mini Mobile Robotic Printer adı verilen bu cihaz imleç şekildeki tasarımıyla kolayca kâğıdınıza yerleşiyor. Yalnızca kâğıdın sol üst köşesine yerleştiğinden emin olun ve o tüm sevimliliğiyle işini yaparken siz kahvenizi yudumlayın. Saniyeler içinde dokümanınızı yüksek çözünürlüklü bir şekilde hazır hale getiren bu cihaz içindeki özel kartuş sayesinde bin sayfa kâğıda kadar sorunsuz çalışabiliyor. Elbette şimdilik standart bir yazıcının hızında ve kalitesinde çalışmalar sunmuyor fakat acil doküman ihtiyaçlarınız için harika bir yol arkadaşı olduğu kesin.

PHILIPS’TEN İKİSİ BİR ARADA MONİTÖR

Tasarımcılara müjdeli haber Philips’ten geldi.

Özellikle grafik tasarımcıların sıklıkla ihtiyaç duyduğu iki ayrı monitör, Philips’in bu ihtiyacı düşünerek ürettiği yeni ikisi bir arada monitörle bir araya geliyor ve hem çalışma alanınızdan daha fazla verim almanızı hem de enerji tasarrufu yapmanızı sağlıyor. Bu monitör, tek bir panoramik monitör gibi çalışan iki 19 inçlik IPS LCD ekrana sahip. Üstelik bu iki monitöre iyi ayrı cihaz da bağlayabilirsiniz.