MELODİLERİ RUHUNDA SAKLAYAN KADIN: BİRSEN TEZER


Bir biyografi yazısı yazıyor olsanız bile bir kadına asla yaşını sormamalısınız. Fakat Birsen Tezer öyle bir kadın ki, 49 yaşında doğmuş ve 49 yaşında ölecekmiş gibi geliyor insana. Eğer onu izleme fırsatı bulursanız bu cümlede ne anlatıldığını daha iyi anlayacaksınız. Müziği bambaşka bir renk tayfında yaşatmak üzere bir misyonu varmışçasına dokunuyor kanunun tellerine… Şarkılarının bazı bölümlerinde mikrofona iyice yaklaşarak küçük vokallerini enfes gamlarla süslüyor. Öyle ki bu vokaller duyduğunuz andan itibaren zihninizde sonsuz bir yankıya dönüşüyor. Tüm düşüncelerinizi ve hislerinizi tatlandırıyor bu yankılar... Birsen Tezer, olgun bir kadının dokunuşuyla yarattığı tüm güzelliklerini yansıtıyor sahnesinde.

Bunun yanında dolu dolu ve her sanatçı gibi ilginç bir geçmişi de var elbette. Müzikle ortaokul yıllarında tanışan Birsen Tezer, 1982-1983 yıllarında katıldığı Milliyet Liseler Arası müzik yarışmalarından çeşitli dereceler elde ederek ayrılır. 1984 yılında eğitim hayatını müzik üzerinde devam ettirmeye karar verir ve İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı sınavlarına girer. Sınavlardan başarılı sonuçlar elde eder ve eğitime başlamaya hak kazanır. Kanunun eline ilk değişinin hikâyesi henüz bilinmese de şans eseri üzere olduğu biliniyor. Bu sürpriz karşılaşma üzerine öğretmeni Erol Deran’dan dersler almaya başlar.

Müziği tamamıyla kendine yol kabul eden Birsen Tezer, mezuniyetinin ardından profesyonel müzik yaşantısına adım atar. İlk zamanlar gitar eşliğinde performansını sergiler fakat 1990 yılında enstrümantal olarak zenginleşmeye karar vererek bir grup oluşturur. Bu grup, İstanbul’un çeşitli mekânlarında kendi zevklerine uygun repertuarları içeren performanslar sergileyerek gelişimini sürdürür. Bu gelişim Birsen Tezer’i bambaşka bir fırsata doğru götürür. 1998 yılında Bülent Ortaçgil’in Light adlı albümünde yer alan Kimseye Anlatmadım isimli şarkıda Bülent Ortaçgil’e düet yapar ve artık Birsen Tezer de Ortaçgil şarkılarına eli değmiş bir kadın olur. Daha sonra yine Bülent Ortaçgil şarkılarından oluşan ve bir tribute albüm olan Şarkılar Bir Oyundur’da, Çığlık Çığlığa adlı şarkıyı seslendirir. Bunun yanı sıra dönemin alternatif müziğine öncülük eden İlhan Şeşen ve Gürol Ağırbaş ile çalışmalar yapar ve İlhan Şeşen’in hazırladığı bir film müziğini seslendirir.

Birsen Tezer’in müzikal geçmişi o kadar dolu ki ilk albümünü 2009 yılında çıkardığına çoğu insan inanmıyor. Fakat işin aslı şöyle: Yaklaşık on yıl süren ve müziğini farklı tatlarla buluştururken bir yandan da aradığı olgunluğun izini sürdüğü bir Bodrum macerasının ardından İstanbul’a dönen Birsen Tezer, yıllar boyu yaptığı çalışmalarının kazandırdığı birikimleri, sözel ve müzikal anlamda anlatmayı hedeflediği bir projeye imza atar. Cihan isimli ilk albümü 2009 yılında yayınlanır. Bu albümde kendi bestelerini hayata geçirirken bir yandan da Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur, İlhan Şeşen ve Zafer Cınbıl’ın eserlerine de kendi özgün tarzını yansıtır. Yine bu albümde yer alan Aşk Bu Değil isimli şarkı dünyaca ünlü sanatçıların yer aldığı ve her sene büyük bir titizlikle hazırlanan Babylon Bar albümünde yer alır. Bülent Ortaçgil’in Sen albümündeki İstediğini Yap isimli şarkısına da vokalleriyle katkıda bulunan Tezer, Hüsnü Arkan’ın Solo isimli albümünde yer alan ve yayınlandığı günden bu yana müzik severler tarafından pek çok övgü dolu yorum alan Hoş Geldin isimli şarkıda Hüsnü Arkan ile bir düet gerçekleştirir.

 

Diskografi Solo Albümleri: Cihan (2009), İkinci Cihan (2013)

Katkıda Bulunduğu Çalışmalar: 1998 - Kimseye Anlatmadım (Bülent Ortaçgil ile Düet) 2000 - Çığlık Çığlığa (Bülent Ortaçgil için Söylenmiş Şarkılar) 2010 - Aşk Bu Değil (Babylon Bar Vol:2 ) 2011 - Hoş Geldin (Hüsnü Arkan ile düet) 2012 - Sevdanın Yolları (Güvenç Dağüstün ile düet)